یک روز زندگی

دو روز مانده به پایان جهان تازه فهمید که هیچ زندگی نکرده است، تقویمش پر شده بود و تنها دو روز، تنها دو روز خط نخورده باقی بود.
پریشان شد و آشفته و عصبانی نزد خدا رفت تا روزهای بیشتری از خدا بگیرد، داد زد و بد و بیراه گفت، خدا سکوت کرد، جیغ زد و جار و جنجال راه انداخت، خدا سکوت کرد، آسمان و زمین را به هم ریخت، خدا سکوت کرد.
به پر و پای فرشته ‌و انسان پیچید، خدا سکوت کرد، کفر گفت و سجاده دور انداخت، خدا سکوت کرد، دلش گرفت و گریست و به سجده افتاد، خدا سکوتش را شکست و گفت: "عزیزم، اما یک روز دیگر هم رفت، تمام روز را به بد و بیراه و جار و جنجال از دست دادی، تنها یک روز دیگر باقی است، بیا و لااقل این یک روز را زندگی کن."
لا به لای هق هقش گفت: "اما با یک روز... با یک روز چه کار می توان کرد؟ ..."
خدا گفت: "آن کس که لذت یک روز زیستن را تجربه کند، گویی هزار سال زیسته است و آنکه امروزش را در نمی‌یابد هزار سال هم به کارش نمی‌آید"، آنگاه سهم یک روز زندگی را در دستانش ریخت و گفت: "حالا برو و یک روز زندگی کن."
او مات و مبهوت به زندگی نگاه کرد که در گودی دستانش می‌درخشید، اما می‌ترسید حرکت کند، می‌ترسید راه برود، می‌ترسید زندگی از لا به لای انگشتانش بریزد، قدری ایستاد، بعد با خودش گفت: "وقتی فردایی ندارم، نگه داشتن این زندگی چه فایده‌ای دارد؟ بگذارد این مشت زندگی را مصرف کنم.."
آن وقت شروع به دویدن کرد، زندگی را به سر و رویش پاشید، زندگی را نوشید و زندگی را بویید، چنان به وجد آمد که دید می‌تواند تا ته دنیا بدود، می تواند بال بزند، می‌تواند پا روی خورشید بگذارد، می تواند ....
او در آن یک روز آسمانخراشی بنا نکرد، زمینی را مالک نشد، مقامی را به دست نیاورد، اما ...
اما در همان یک روز دست بر پوست درختی کشید، روی چمن خوابید، کفش دوزدکی را تماشا کرد، سرش را بالا گرفت و ابرها را دید و به آنهایی که او را نمی‌شناختند، سلام کرد و برای آنها که دوستش نداشتند از ته دل دعا کرد، او در همان یک روز آشتی کرد و خندید و سبک شد، لذت برد و سرشار شد و بخشید، عاشق شد و عبور کرد و تمام شد.
او در همان یک روز زندگی کرد.
فردای آن روز فرشته‌ها در تقویم خدا نوشتند: "امروز او درگذشت، کسی که هزار سال زیست!"
زندگی انسان دارای طول، عرض و ارتفاع است؛ اغلب ما تنها به طول آن می اندیشیم، اما آنچه که بیشتر اهمیت دارد، عرض یا چگونگی آن است.
امروز را از دست ندهید، آیا ضمانتی برای طلوع خورشید فردا وجود دارد!؟

/ 10 نظر / 14 بازدید
آبان

ای کاش ما هم یک روز زندگی کتیم...

فریبا

واقعا که این حرفها بی نظیره ایکاش تمام آدمها میدونستن که زندگی یعنی چی!!!! شاید اونموقع منم میتونستم ازشون یاد بگیرم زندگی چیه........... از شما هم ممنونم که امروز با این مطالب زیبا تلنگری به ذهن خفته ی من زدید........ شاد باشید وپیروز[چشمک]

محمد

دلا خو کن به تنهایی که ازتنها بلا خیزد سعادت آن کسی دارد که از تنها بپرهیزد..........این اولین چیزی بود که بعد از خواندن مطلب شما به ذهنم رسید.

از اعضا

ممنون از این متن های زیباتون . خیلی زیبا بود ، کاش همیشه این مطالب یادمون باشه. یه دوست دارم که هر روزش رو زندگی می کنه ، امیدوارم همیشه موفق باشه

لینا

[نیشخند] بازم از این متنای زندگی بخش واسه ما که نصف عمرمون گذشته و در انتظار نیمه دومشیم تووی وبلگات استفاده کن شاید ما هم خووندیمو تاسف گذشته نیمه دوم زندگیمونو تباه نکر انشاالله[چشمک]

یک دوست

بی نهایت عالی و آرامش بخش ..... و بی نهایت متشکرم

یک دوست

بی نهایت عالی و آرامبخش ...... و بینهایت متشکرم

شقایق

تلنگر کاملا بجایی بود.

باید یاد بگیریم چگونه عرض را زیاد کنیم آموزش می خواهد

تداعی

بعد از خوندن این مطلب زیبا ..... فقط فکر کردم که آیا تا حالا زندگی کرده ام یا نه .!