سنگـــــــــتراش

روزي ، سنگتراشي كه از كار خود ناراضي بود و احساس حقارت ميكرد ، از نزديكي خانه بازرگاني رد ميشد. در باز بود و او خانه مجلل ، باغ و نوكران بازرگان را ديد و به حال خود غبطه خورد باخود گفت : «اين بازرگان چقدر قدرتمند است !» و آرزو كرد كه مانند بازرگان باشد.
در يك لحظه ، او تبديل به بازرگاني با جاه و جلال شد . تا مدت ها فكر ميكرد كه ازهمه قدرتمندتر است . تا اين كه يك روز حاكم شهر از آنجا عبور كرد ، او ديد كه همه مردم به حاكم احترام مي گذارند حتي بارزگانان.
مرد با خودش فكر كرد : «كاش من هم يك حاكم بودم ، آن وقت از همه قوي تر ميشدم !»
در همان لحظه ، او تبديل به حاكم مقتدر شهر شد. در حالي كه روي تخت رواني نشسته بود ، مردم همه به او تعظيم ميكردند. احساس كرد كه نور خورشيد او را مي آزارد و با خودش فكر كرد كه خورشيد چقدر قدرتمند است .
او آرزو كرد كه خورشيد باشد و تبديل به خورشيد شد و با تمام نيرو سعي كرد كه به زمين بتابد و آن را گرم كند.
پس از مدتي ابري بزرگ و سياه آمد و جلوي تابش او را گرفت . پس با خود انديشيد كه نيروي ابر از خورشيد بيشتر است ، و تبديل به ابري بزرگ شد.
كمي نگذشته بود كه بادي آمد و اورا به اين طرف و آن طرف هل داد. اين بار آرزو كرد كه باد شود و تبديل به باد شد. ولي وقتي به نزديكي صخره سنگي رسيد ، ديگر قدرت تكان دادن صخره را نداشت . با خود گفت كه قوي ترين چيز در دنيا ، صخره سنگي است و تبديل به سنگي بزرگ و عظيم شد.
همان طور كه با غرور ايستاده بود ، ناگهان صدايي شنيد و احساس كرد كه دارد خرد ميشود . نگاهي به پايين انداخت و سنگتراشي را ديد كه با چكش و قلم به جان او افتاده است !

/ 25 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
yek dost

سلام ... مطالب شما ساده ولی جالب و شنيدنی است . متشکرم. موفق باشيد.

maryam gole

برای عشق تابستان را دوست دارم زيرا که آفتابش بهانه ای است برای پناه جستن در سايبان دست تو و شبان تابستانه را دوست می دارم زيرا که خاموشی اش بهانه ای است تا تو کلامی بگويی به شکستن سکوت .

neda

agar be zendegi murcheha tavajoh konim un hame harmoni be khatere ineke har kasi jaygahesh ro midune va barash ehteram ghaele.

haleh

salam, man yade khodam mioftam ke vaghti kochik bodam dust dashtam bozogh besham, hala ke bozorg shodam, dust daram bargardam be hamon dorane kodaki. baz ham az matalebeton mamnonam, hamishe fekram ro mashghol mikone,mersi.shad bashid!

محمد

خوب بود .. .مرسی

sayna

salam.ghalame shivai darid.omidvaram omre mofidetoon be bolandaye sale noori bashe

nahal

age mishod save kard alii booddddddddddddddddddd

سهراب

وبلاك شما جالبه ولي .. .. روزگار معجزات به پايان رسيده خيلي وقت پيش ...

اميرحسين

آقا ما تازه وارديم گروه خيلي خوبيه من دوستش دارم ولي وبلاگ شاهكاري نيست دروغ چرا؟ ولي خسته نباشي چون گروهت خيلي خوبه

najmeh

کارتون قشنگه؛البته منظورم اينه که يه عده رو دوره هم جمع کرديد. از کارتون خوشم امد. هميشه موفق باشی. نجمه