آیا شیطان وجود دارد؟

آیا شیطان وجود دارد؟ آیا خدا شیطان را خلق کرد؟
استاد دانشگاه با این سوال ها شاگردانش را به چالش ذهنی کشاند.
آیا خدا هر چیزی که وجود دارد را خلق کرد؟
شاگردی با قاطعیت پاسخ داد:"بله او خلق کرد"
استاد پرسید: "آیا خدا همه چیز را خلق کرد؟"
شاگرد پاسخ داد: "بله, آقا"
استاد گفت: "اگر خدا همه چیز را خلق کرد, پس او شیطان را نیز خلق کرد. چون شیطان نیز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما  نمایانگر ماست , خدا نیز شیطان است"
شاگرد آرام نشست و پاسخی نداد. استاد با رضایت از خودش خیال کرد بار دیگر توانست ثابت کند که عقیده به مذهب افسانه و خرافه ای بیش نیست.
شاگرد دیگری دستش را بلند کرد و گفت: "استاد میتوانم از شما سوالی بپرسم؟"
استاد پاسخ داد: "البته"
شاگرد ایستاد و پرسید: "استاد, سرما وجود دارد؟"
استاد پاسخ داد: "این چه سوالی است البته که وجود دارد. آیا تا کنون حسش نکرده ای؟ "
شاگردان به سوال مرد جوان خندیدند.
مرد جوان گفت: "در واقع آقا, سرما وجود ندارد. مطابق قانون فیزیک چیزی که ما از آن به سرما یاد می کنیم در حقیقت نبودن گرماست. هر موجود یا شی را میتوان مطالعه و آزمایش کرد وقتیکه انرژی داشته باشد یا آنرا انتقال دهد. و گرما چیزی است که باعث میشود بدن یا هر شی انرژی را انتقال دهد یا آنرا دارا باشد. صفر مطلق (460- F) نبود کامل گرماست. تمام مواد در این درجه بدون حیات و بازده میشوند. سرما وجود ندارد. این کلمه را بشر برای اینکه از نبودن گرما توصیفی داشته باشد خلق کرد."
شاگرد ادامه داد: "استاد تاریکی وجود دارد؟"
استاد پاسخ داد: "البته که وجود دارد"
شاگرد گفت: "دوباره اشتباه کردید آقا! تاریک هم وجود ندارد. تاریکی در حقیقت نبودن نور است. نور چیزی است که میتوان آنرا مطالعه و آزمایش کرد. اما تاریکی را نمیتوان. در واقع با استفاده از قانون نیوتن میتوان نور را به رنگهای مختلف شکست و طول موج هر رنگ را جداگانه مطالعه کرد. اما شما نمی توانید تاریکی را اندازه بگیرید. یک پرتو بسیار کوچک نور دنیایی از تاریکی را می شکند و آنرا روشن می سازد. شما چطور می توانید تعیین کنید که یک فضای به خصوص چه میزان تاریکی دارد؟ تنها کاری که می کنید این است که میزان وجود نور را در آن فضا اندازه بگیرید. درست است؟ تاریکی واژه ای است که بشر برای توصیف زمانی که نور وجود ندارد بکار ببرد."
در آخر مرد جوان از استاد پرسید: "آقا, شیطان وجود دارد؟"
زیاد مطمئن نبود. استاد پاسخ داد: "البته همانطور که قبلا هم گفتم. ما او را هر روز می بینیم. او هر روز در مثال هایی از رفتارهای غیر انسانی بشر به همنوع خود دیده میشود. او در جنایتها و خشونت های بی شماری که در سراسر دنیا اتفاق می افتد وجود دارد. اینها نمایانگر هیچ چیزی به جز شیطان نیست."
و آن شاگرد پاسخ داد: "شیطان وجود ندارد آقا. یا حداقل در نوع خود وجود ندارد. شیطان را به سادگی میتوان نبود خدا دانست. درست مثل تاریکی و سرما. کلمه ای که بشر خلق کرد تا توصیفی از نبود خدا داشته باشد. خدا شیطان را خلق نکرد. شیطان نتیجه آن چیزی است که وقتی بشر عشق به خدا را در قلب خودش حاضر نبیند. مثل سرما که وقتی اثری از گرما نیست خود به خود می آید و تاریک که در نبود نور می آید.

نام آن مرد جوان: آلبرت انیشتن

/ 22 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام خیلی قشنگ بود . تاحالا اینجوری به این قضیه نگاه نکرده بودم . یه تلنگر بود .

parisa

salam.vaghean jaleb bood.khel doost daram bedoonam sourse in matlab chiye.baratoon arezooye salamati kamyabi va saadate donyavi va okhravi rio daram.[گل][گل]

رسول شریفی

آقای ابراهیمی با سلام. ممنون از مطالب و مخصوصا ایمیل های گروهتون. اما در مورد این مطلب واقعا از شما بعید بود. برادر من این همه آیات و روایات در مورد شیطان وجود دارد و همه ادیان بزرگ وجود این موجود را تایید کرده اند و حتی در آیات قرآن جنس او هم مشخص شده است (جن) و به او تا روز معلوم (قیامت یا رجعت) زمان داده شده است. خداوند در قرآن می فرماید که هرگز خلف وعده نخواهد کرد. این همه آدم از پیامبران گرفته تا آدم های بد شیطان را دیده اند و با او صحبت کرده اند حال چگونه ممکن است با این همه دلیل بگوییم او وجود ندارد؟ من دانشجوی فیزیک هستم و به انشتین هم علاقه وافری دارم اما قرار نیست هر آنچه او بگوید درست باشد چون به هر حال او یک فیزیکدان است و امور متافیزیکی را می بایست اهل فن جواب دهند ولو اینکه شیطان هم متافیزیکی نیست ولی انشتین او را متافیزیکی دیده و در موردش نظر داده. به هر حال بهتر است این مطلب را با ارائه کتاب های بسیار زیادی که در مورد شیطان بحث کرده اند و وجود او را اثبات نموده اند کامل فرمایید . با آرزوی موفقیت برای شما.

سمیرا

kheili jaleb bod ama fek mikonam ke sheytan vojode dare mage na inke khodavand be sheytan amr kard ke dar barabare ensan sajde kon va sheytan in karo nakard pas age sheytan vojod khareji nadare pas in harf az koja daromade

ایوا

چرا باید بدنبال شیطان باشیم؟ اگر انسان وانسانیت خود را بشناسیم نیازی به اثبات وجود شیطان داریم؟ بگیریم که ثابت شود هست؟ خوب که چه! کدام یک از مسایل دنیای علم و سیاست را با وجود جن و پری می توان حل کرد؟!! قرن 21 فرصت شنیدن این بحث ها نیست! شما با تکنولوژی قرن 21 بحث مطالب قرن 5-7 را دنبال نکنید.

سودابه

خیلی جالب بود و دقیقا حقیقت را در غالب یک داستان کوتاه گفته بودید و ممنون[چشمک]

سودابه

خیلی جالب بود و دقیقا حقیقت را در غالب یک داستان کوتاه گفته بودید و ممنون[چشمک]

یاسمین

خیلی عالی بود اگه از این مطالب اموزنده دارید لطفا برام ایمیل کنید.دوستون دارم خداحافظ

حمید رضا باقری

سلام مطاللب اینشتین با عقائد اسلامی سازگاری ندارد زیرا خداوند میفرماید خلق الظل والحرور یا اینکه خلق الموت والحیات پس تاریکی. سردی .موت. یا شیطان عدمی نیستند و وجود دارند ولی با ید حکمت خلقت آنها را فهمید

الهه

علیرضای بسیار عزیز این متن " آیا شیطان وجود دارد؟" بی نهایت جالب بود. مخصوصا برای من که این روزها شرایط روحی بدی دارم. همیشه موفق ، شاد، و پر انگیزه باشی.