وجود خدا و شيطان

آیا شیطان وجود دارد؟ آیا خدا شیطان را خلق کرد؟
استاد دانشگاه با این سوال ها شاگردانش را به چالش ذهنی کشاند.
آیا خدا هر چیزی که وجود دارد را خلق کرد؟
شاگردی با قاطعیت پاسخ داد:"بله او خلق کرد"
استاد پرسید: "آیا خدا همه چیز را خلق کرد؟"
شاگرد پاسخ داد: "بله, آقا"
استاد گفت: "اگر خدا همه چیز را خلق کرد, پس او شیطان را نیز خلق کرد. چون شیطان نیز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما  نمایانگر ماست , خدا نیز شیطان است"
شاگرد آرام نشست و پاسخی نداد. استاد با رضایت از خودش خیال کرد بار دیگر توانست ثابت کند که عقیده به مذهب افسانه و
خرافه ای بیش نیست.
شاگرد دیگری دستش را بلند کرد و گفت: "استاد میتوانم از شما سوالی بپرسم؟"
استاد پاسخ داد: "البته"
شاگرد ایستاد و پرسید: "استاد, سرما وجود دارد؟"
استاد پاسخ داد: "این چه سوالی است البته که وجود دارد. آیا تا کنون حسش نکرده ای؟ "
شاگردان به سوال مرد جوان خندیدند.
مرد جوان گفت: "در واقع آقا, سرما وجود ندارد. مطابق قانون فیزیک چیزی که ما از آن به سرما یاد می کنیم در حقیقت نبودن
گرماست. هر موجود یا شی را میتوان مطالعه و آزمایش کرد وقتیکه انرژی
داشته باشد یا آنرا انتقال دهد. و گرما چیزی است که باعث میشود بدن یا هر شی انرژی را انتقال دهد یا آنرا دارا باشد. صفر مطلق (460- F) نبود کامل گرماست. تمام مواد در این درجه بدون حیات و بازده میشوند. سرما وجود ندارد. این کلمه را بشر برای اینکه از نبودن گرما توصیفی داشته باشد خلق کرد."
شاگرد ادامه داد: "استاد تاریکی وجود دارد؟"
استاد پاسخ داد: "البته که وجود دارد"
شاگرد گفت: "دوباره اشتباه کردید آقا! تاریک هم وجود ندارد. تاریکی در حقیقت نبودن نور است. نور چیزی است که میتوان آنرا مطالعه و آزمایش کرد. اما تاریکی را نمیتوان. در واقع با استفاده از قانون نیوتن میتوان نور را به رنگهای مختلف شکست و طول موج هر رنگ را جداگانه مطالعه کرد. اما شما نمی توانید تاریکی را اندازه بگیرید. یک پرتو بسیار کوچک نور دنیایی از تاریکی را می شکند و آنرا روشن می سازد. شما چطور می توانید تعیین کنید که یک فضای به خصوص چه میزان تاریکی دارد؟ تنها کاری که می کنید این است که میزان وجود نور را در آن فضا اندازه بگیرید. درست است؟ تاریکی واژه ای است که بشر برای توصیف زمانی که نور وجود ندارد بکار ببرد."
در آخر مرد جوان از استاد پرسید: "آقا, شیطان وجود دارد؟"
زیاد مطمئن نبود. استاد پاسخ داد: "البته همانطور که قبلا هم گفتم. ما او را هر روز می بینیم. او هر روز در مثال هایی از رفتارهای غیر انسانی بشر به همنوع خود دیده میشود. او در جنایتها و خشونت های بی شماری که در سراسر دنیا اتفاق می افتد وجود دارد. اینها نمایانگر هیچ چیزی به جز شیطان نیست."
و آن شاگرد پاسخ داد: "شیطان وجود ندارد آقا. یا حداقل در نوع خود وجود ندارد. شیطان را به سادگی میتوان نبود خدا دانست. درست مثل تاریکی و سرما. کلمه ای که بشر خلق کرد تا توصیفی از نبود خدا داشته باشد. خدا شیطان را خلق نکرد. شیطان نتیجه آن چیزی است که وقتی بشر عشق به خدا را در قلب خودش حاضر نبیند. مثل سرما که وقتی اثری از گرما نیست خود به خود می آید و تاریک که در نبود نور می آید.

نام آن مرد جوان: آلبرت انیشتن

/ 23 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عيالوار

بعضي از مطالبت خيلي با نمكه! به دنبال راههاي بهتري براي چرخاندن چرخ زندگي ام. بيا با هم بگرديم.

امير سنجری

به نام بزرگترین مسافر هستی دوست عزیز سلام با فراخوان ششمین جشنواره شعر انتظار به روزم و منتظر قدم سبز شما

بزمانه

۱- شيطان يک موجود است. ۲- خداوند شيطان را آفريد. خداوند انسان را آفريد. خداوند فرشته را آفريد. بنابراين خداوند ماکر است (و مکروا و مکر الله و الله خیرالماکرین). خداوند قهار است. خداوند رحمان است. خداوند خداوند است با همه خصوصياتش که آفريدگان همه جلوه های او هستند. ۳- فلسفه وجودی شيطان اختيار دار بودن بشر است تا بتواند انتخاب کند. تا بتواند سعادتمند و يا شقی بشود. ۴- سخن مرد جوان درباره نور و سرما درست است اما در باره شيطان درست نيست.

شرق شناس

وبلاگ جالبي داري و مطالب خوبي هم نوشتي. وبلاگ من مطالبي در مورد اديان و عرفان گوناگون داره، خوشجال مي‌‌شم به وبلاگ من سر بزني. نظرت را هم اگر دوست داشتي بده.

بي بي سي چهل ...

وبلاگت را زيبا ساختي و خوشبختانه مطالب آموزنده‌اي هم گردآوري كردي. اگر دوست داشتي اخبار ايران را پيگيري كني، به وبلاگ من سر بزن. من هر روز اخبارم را به روز مي‌كنم. به اميد ديدار. تحليل‌گر

paria

سلام. اين متن ميتونه ساعتها آدم رو به فکر وادار کنه..... خيلی خيلی زيبا بود.. و خدا تنها واژه ای که هر چه راجع بهش بشنوی و بدانی باز هم ذره اي است... مرسی از نوشتن اين متن

احسانی

واقعا نوشته زیبا و جالبی است . هرجا خدا نباشد شیطان است و هرجا که نور نباشد تاریکی است . شیطان و شهوت و شر همه از نبود خدا و تقوا و دیانت است موفق باشی . به ما هم سری بزنید

امير امانی

دوست من سلام. از وبلاگت بسيار خوشحالم. از اينکه می بينم همچين ادمايه مقيدی هستن که وبلاگ می نويسن. خدا حفظت کنه التماس دعا. من بخصوص از اين قسمت خيلی خوشم اومد. وچيز جديدی بود. اين وبلاگ رو به علاقمندی هايم اضافه کردم.ضمن اينکه می خواستم بگم که تو وبلاگم که در باره ی امام الزمان است تو را لينک می کنم. . التماس دعا. به وبلاگ ما هم نگاهی کنی ممنون می شم.

فرشته

شما می گوييد به وقت مناسب خدا و نورش را خواهيد ديد. ای ابلهان! آنچه را که امروز نمی بينيد هرگز نخواهيد ديد......سلسيوس..... جوگیر شدم متشکرم که اين حسو به من داديد. خسته هم نباشيد

رويا

اگر به چشم واقعی شیطان را نمی دیدم شاید می شد لحظه ای از چهره کریه و بدمنظر او غافل شد که خدای را سپاس او را به من نشان داد و شناساند. هرچند بعضی از ما انسانها خود او شده ایم و شاید بسی بدتر و کریه تر از شیطان. دوستان عزیز و جوان شیطان از هر راهی وارد می شود از راههایی که حتی فکرش را هم نمی توانید بکنید و دقیقا از جایی که شما به واسطه آن به خود غره شده اید. موفق و مستدام باشید.